Alaylı Dev Tasarımcı:Le Corbusier

Le CorbusierÇağdaş mimarlığın ve kent tasarımcılığının ondan öğrendiği çok şey var. Okulda akademik bir eğitim almak yerine dünyayı gezerek, mimarlık alanında serbest dolaşımda olan kitapları okuyarak ve mimarlık ofislerinde çalışarak mesleki donanımını arttıran bir usta.. İkonik tasarımları ve ortaya koyduğu yeni kaideleri ile Le Corbusier’i inceliyoruz bu kez. Ayça Sevinç Tasarım ekibi olarak yaratıcılığın sınırlarını zorlayan, çözüm odaklı tasarım hakkında çok sözü olan bu ünlü ismin işlevselcilik yönünden çok etkilendiğimizi bilmenizi isteriz.

Bugün binalarda kullanılan kolonların temelini atan Le Corbushier, evlerin sağlam durabilmesi için sadece duvarlardan yararlanmak yerine kolonları da işin içine dahil ederek bambaşka yapılara yönelmenin yolunu açmıştır. Bir binanın doğayla bütünleşmesini, evin ve içi arasındaki keskin ayrımın kaldırılmasını, serbest geniş alanların oluşmasını destekleyen bu çözüm zaman içerisinde gelişerek günümüzün AVM’leri için de örnek formlar halini almıştır. Şehirlerin yatay olarak büyümesi yerine, dikey olarak genişlemesi gerektiğini savunmuştur. Bu, bir binada barınma, yeme içme, spor ve benzeri sosyal tesis özelliği taşıyan birimleri barındırmaya yönelik çözümlerinden çıkardığımız sonuçtur.

Mimarisini üstlenmiş olduğu binaların pencerelerini farklı uzunluk ve genişlikte tasarlayarak iç cephedeki ışık yansımasını doğala yakın bir düzeye getirmiştir. Beton malzemesini ham haliyle kullanmayı ilke edinmiş olan Le Corbusier modern şehirlerin planlanması ve sosyal konutların planlanması konusunda aranan isim olmuştur. Öyle ki, şehir planlaması konusunda birçok ülkeye davet edilmiştir. Hindistan’a bir çok eserler vermiştir.

Le Corbusier’in davet edildiği ülkelerden biri de Türkiye’dir ve davet eden kişi Atatürk’tür. Atatürk’ün İstanbul’u yeniden planlayarak modernize etmesi için götürdüğü teklifi, İstanbul’un eski tarihi dokusunu korumasının daha doğru olacağı görüşüyle reddetmiştir. Ünlü şehir plancısı bu büyük teklifi reddetmekten dolayı pişman olduğunu, epey zaman geçtikten sonra dile getirmiştir.

LC4-Le CorbusierSandalye, masa ve dolap tasarımı konusunda birçok güzel ürünler veren Le Corbusier’in ikonik tasarımlarından biri LC4 şezlongtur. Krom iskeletten oluşan, ergonomik ve işlevsel bir şezlong olan LC4 büyük beğeniye neden olmuş, benzer birçok tasarıma ilham vermiştir.

LC serisi, Le Corbusier’in kuzeni Pierre Jeanneret ile sürdürdüğü iş ilişkisinde birlikte imza attıkları birçok tasarım projesiden biri olmuştur. LC1, LC2, LC3 de dahil olmak üzere geliştirdikleri LC serisi hala dünya çapındaki ününü korumaktadır.

Mimarların toplumlara liderlik edebilecek üstün nitelikli kişiler olduğunu düşünüyordu. Sanatçı bir kişiliğe sahip olmak, teknolojiye hâkim olmak ve bu özelliklerini tasarımlarıyla harmanlamak bir tasarımcının temel işlevi olmalıydı. Açık alanların arttırılması ve ulaşım sorunlarının giderilmesi, doğa-insan-teknoloji temelli ve bir şehrin bütününe hitap eden büyük projelerin uygulanması gerekliydi.

Büyük bir birikim sahibi olan usta tasarımcı oldukça renkli bir kişiliğe sahipti. Sanatı kadar siyasi kimliği ile de konuşuldu. Le Corbusier’in kurmuş olduğu arkadaşlık ve iş ilişkilerine detaylı bakıldığında; sanatçı kişiliğinin bir yansıması olarak mı düşünülmelidir bilinmez, egosu yüksek, her düşündüğünün doğru olduğunu savunan, oldukça keskin hatları olan bir duruşu vardır. Eserleri ile saygı duruşunu hak eden Le Corbusier’in yaşamı da, iniş çıkışları ile de insana dair pek çok simgeyi içinde barındıran anılarla doludur.

İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurunuz.