Bir Mimar Neslini Etkileyen Adam

111-east-wacker-one-illinois-center“Less is more” / “Az çoktur.” sözünün sahibi Ludwig Mise van der Rohe ile buluşturmak istiyoruz sizi. Bu derin felsefi çıkarımın sahibi olan Mies bir mimardır ve tüm eserleri bu sözü anlatır. Camdan ve çelikten beklenemeyecek bir sıcaklığı sunan Mies’ın tüm projelerinde ayrıntılara önem veren, detaycı kişilik özelliklerinin izlerini görmek mümkündür.

Yirminci yüzyıla imza atmış en ünlü mimarlardan biri olan Mies van der Rohe’nin en tanınmış projeleri arasında Barselona Pavyonu İspanya (1929); New York Seagram Binası (1954-56); Chicago'daki ve çevresinde bulunan Farnsworth House (1945-50), 860 ve 880 Lakeshore Drive (1945-51) ve IIT Campus (1939-58) ve Berlin'deki Yeni Ulusal Galeri (1962-68) yer alır. Bunlar, Mies'in köşkleri, evleri, gökdelenleri ve kampüslerinden sadece birkaçıdır.

Crown Hall1886 yılında Almanya’da doğar. Babasının taş işçiliği ile ilgili mesleğini ilk gençlik yıllarında babası ile birlikte sürdürür. 15 yaşında mimari süslemelerin yapıldığı bir mimarlık ofisine çırak olarak girer. 19 yaşında bir başka mimarın yanında çalışırken bulur kendini. Mimarlık alanında akademik bir eğitim almamış olan Ludvig Mies, Art Nouveau sanat akımına hizmet veren bir mobilya tasarımcısının yardımcısı olarak görev alır. 21 yaşında Almanya’da önde gelen ilerici sanatçılardan biri olan Peter Bahrens ile modern ve işlevsel tasarım anlayışı ile bezendikten sonra, ona asıl ilham veren Karl Friedrich Schinkel ile Hendrik Petrus Berlage’nin yolundan gittiği bir tasarım tarzının sahibi olur.

1927 yılında Stuttgart'daki Weissenhof konut gösteri projesinde, Mise van der Rohe’in de dahil olduğu 16 ünlü mimarın katılımı ve 33 mimari ev ve konut projesi görücüye çıkar. Bu buluşma, mimari tasarımlarıyla yaşadıkları devre damga vuracak, iz bırakacak hatırı sayılır şehir plancılarının, mimarların buluşması gibidir. Walter Gropius, Le Corbusier, Hans Scharoun, Mart Stam, Hans Poeltzig, Peter Behrens gibi..

barcelona chair1929 yılında tasarladığı ve sığır derisi ile meydana getirdiği Barcelona koltuğu 20. Yüzyılın mobilya klasikleri arasına giren ikonik tasarımlardan biri olur.

1930-1933 yılları arasında Bauhaus’un direktörü olarak görev yapan Mies, Nazilerin 1933’te okulu kapatmasıyla bu sayfayı kapatmak zorunda kalır.

İnşa edemediği bir çok projeyle baş başa kalan Mies Amerika’ya yerleşir. Illionis Teknoloji Enstütüsü’nün yönetimini alan Mies, 1958 yılında emekli olana kadar aynı kuruma hizmet verir. 1938 yılında Yeni Illinois Teknoloji Enstitüsü kampüsünü ve prizmatik çelik yapılı binaları çıplak tuğla ve cam duvarlarla tasarlar ve uygular.

North-like-shore-driveLike Shore Drive Apartments ve Phillip Johnson ile birlikte tasarlamış olduğu bina NewYork Seagram Gökdeleni bir otorite olarak görülen Mies’in en saygın projeleri arasında yer alır.

Mies’in en iyi eseri olduğu düşünülen Crown Hall(1951), 2005 yılında geçirdiği 3 aylık bir restorasyon ile aslına sadık kalınarak yaşama ortak olmaya devam etmektedir.

Çelik ve cam ana malzemelerden, sade ve işlevsel olarak tasarladığı binalar tüm dünya mimarlarına örnek olarak gösterilmektedir. Tasarladığı mekanların sert ve soğuk bir görünüme sahip olduğunu, her mekanın birbirine benzediğini düşünerek Mies’i eleştirenler olsa da endüstriyel kentselleşme ihtiyacına ürettiği modern çözümler yadsınamaz.. Chicago’dan Mies’in izleri silinirse nasıl bir şehir olacağını hayal etmenin zor olduğu söylenir, ki bu mimarın değerini ortaya koyan eşsiz bir ifadedir.

lessssMedeniyet tarihi ile ilgilendiğini ve bulunduğumuz medeniyeti ifade eden yapılar ortaya koymak istediğini belirten Mies mimarlara ve mimarlık mesleğine çok önemli eserler, kaynaklar ve felsefi yaklaşımları miras bırakmıştır. IIT Teknoloji Enstütüsü’nde kaldığı süre boyunca tüm mimar neslini etkilediği söylenir.

1960 yılında Amerikan Mimarlar Birliği’nin en yüksek ödülü olan AIA Altın madalyasına layık görülen Mies, 1944 yılında Amerika vatandaşı olan biri için, bu ülkede yaşamanın hakkını fazlasıyla verdiğini ispatlar.

Günümüzde Mies’i ve eserlerini daha yakından incelemek isteyenler için, Chicago Mimarlık Vakfı, her Çarşamba IIT Kampüsü’nün 1938-1958 yıllarındaki gelişimini sergileyen 2 saatlik bir tur düzenliyor. İsteyenler 15 USD karşılığında gidebiliyor.

Yazar Detlef Mertins'in 10 yıllık bir araştırma sonucu Mies'in eserlerini ele aldığı kitabı California Mimarlık Vakfı web sitesinden satın almanız mümkün.

İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurunuz.