Bir Tasarım Dehası:Eero Saarinen

Eero Saarinen General Motors51 yaşında hayata veda edene kadar tasarım alanında çok verimli projeleri hayata geçirmiş olan Eero Saarinen bugün eserleri ile hala manen yaşamaktadır. Biz Ayça Sevinç Tasarım olarak Saarinen’den bahsetmek için yola çıkmış olsak da, eserlerinin bir çoğunun söz söylemeye gerek kalmayacak kadar büyüleyici olduğunu göreceksiniz. İkonik tasarımın ne olduğunu soranlara verilebilecek en iyi cevap Eero Saarinen’in eserleri olabilir. 1950’li yıllarda meydana getirdiği herhangi bir mimari eserini bugün ülkemizin bir şehrine kopyalasak ve yerleştirsek yine büyük ilgi görecektir.

1956 yılında General Motor’s için oluşturduğu yapı, bugün bakıldığında bile şaşırtıcı özelliklere sahiptir.

Eero Saarinen Miller HouseAmerika’da bir çok başyapıtın imzası ona aittir. En hareketli şehir alanlarında, mesela havaalanlarında, mesela elçiliklerde, mesela üniversitelerde imza attığı eserler o alanın, o şehrin büyük sembolleri haline gelmiştir. Babası Eliel Saarinen’den çok şey öğrenmiş olmakla birlikte, ünü babasından daha az değildir. Babasından ve tüm tasarımcılardan öğrendiği ne varsa, yeni bir kuşağın insanı olarak geliştirmek ve ilerletmek adına her projeye yeni formüller geliştirmiştir. Bu kadar çeşitlilik içeren çözümleri ile modernizme gönül verenlerin bile aykırı bulduğu Saarinen haliyle çok eleştirilmiştir.

Bütünsel bakış açısıyla Eero Saarinen'in inşa ettiği, dekore ettiği Miller House..

1956 yılında General Motors’s için oluşturduğu yapı, bugün bakıldığında bile şaşırtıcı özelliklere sahiptir. Bell Laboratuarı’nın 1957 yılında Saarinen imzasıyla hazırlanan binası bize yaşamış olduğumuz yılların bir ürünüymüş gibi göz kırpar. Uçan bir kuşu andıran Twa Terminali, dehasını ortaya koyduğu eserlerden yalnızca biridir.

TULİP-SaarinenTulip Sandalye 1940 yılında katıldığı yarışmada Saarinen ve eş tasarımcısı Eames'e 2 ödül birden kazandırmıştır.

Günümüzde iç mimarlık, peyzaj mimarlığı gibi dallara ayrılmış bir meslek halini alan mimarlıktaki bir çok derin bilgiyi ve çarpıcı sonucu sunabildiği konut projelerine en iyi örnek Miller House’dır.

Charles Eames ile tasarladıkları sandalye, katıldıkları yarışmada ödüle layık görülmüştür. Bu sandalye yıllar sonra Uzay Yolu dizisinde kullanılmıştır. Star Trek filmlerinde gördüğümüz Tulip sandalye ise hala günümüzde kullanılmakta olan modern koltuklardan biridir.

Finlandiya’dan Amerika’ya uzanan hayat öyküsünde yaşadığı her iki ülkenin de kültür birikiminden izler görülür. Tasarım tarihinde yeri büyük olan Florence Knoll ile tanışmak O’nun sanatına bambaşka tatlar katmıştır ve Saarinen’in varlığı Knoll’ün markalaşmasına ve itibarının artmasına büyük katkı sağlamıştır. Bugün hala ayakta olan Knoll markası, web sitesinde Eeero Saarinen’in ikonik ürünlerini sergilemekte ve Saarinen’den gururla bahsetmektedir.

Yaratıcı tasarımın ince mühendislik hesaplarıyla buluştuğu Eero Saarinen eserleri önemini korumakta ve günümüz mimarlarına ışık tutmakta, üretimlerine ilham vermektedir.

İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurunuz.