Çok Renkli Bir Sanatçı:Ayşe Erkmen

Ayşe Erkmen mişAynı çağı paylaştığımız, hale hazırda bizimle birlikte yaşayan bir çok sanatçı bulunuyor. Bu dönemde üretilen projelerin ve meydana getirilen eserlerin zaman içerisinde çok değerli bir hal alacağı kuşkusuz. Bugün, klasik heykele farklı bakış açıları getiren, yaratıcılık konusunda alkışlanan bir sanatçı olan Ayşe ERKMEN’den bahsetmek istiyoruz.

Çocukluğunda anneannesinin terzi atölyesinde giysiler ve formları üzerinde düşünmeye başlayan ve sürekli çalışmanın bir yaşam biçimi olduğunu gören Ayşe Erkmen, lise dönemlerinde ilgi duyduğu sanat dersi ile hayatını yönlendirmiş oldu. Yıllardır dünyanın önde gelen müze ve galerilerinde eserlerini sergilemiş olan bir sanatçı ve üretimini hiç ara vermeden sürdürüyor.

Ayşe Erkmen’in ilgi çekici projelerinden bazıları;

-Miş:Almanya’ya ilk gittiği sene geliştirdiği bir proje de “-miş” li geçmiş zaman projesi idi. Evinden ilk defa ayrılıp, yeni bir evde yaşamanın verdiği hüznü yaşayan Ayşe Erkmen, Türkçe dilinde bir olayın arkasına -miş koyarak başka bir anlam elde edilebiliyor olmasıyla duygusal bir bağ kurmuş. Başka dillerle de aynı durumu tarif etmek mümkün olsa da, uzun cümleler kurmak gerektiğini fark eden sanatçı, -miş ile donattığı binanın dış cephesinin, 25 senedir binanın sembolü haline geldiğini belirtiyor.

Uçan Sergi:1997 Munster Scaliptur Project’te sergi alanı olarak gökyüzü semalarını seçti. İlk sunduğu proje olan şehirdeki katedralin altına yerleştireceği saat projesi reddedildi. Kilise sınırlarını ilgilendiren bir çok proje isteği daha reddedildi. En sonunda kilise Ayşe Erkmen’in yılmayacağını anlamış olmalı ki, kilise ile ilgili ya da kilise yakınlarında bir proje yapmamasını, bunun dışında geliştireceği projeyi destekleyebileceklerini belirtmişti. Sanatçı, bunun üzerinde 13 tarihi heykeli helikopter ile Münster semalarında dolaştırdığı projesi ile hem onaylanmış hem de o yılın simgesi haline gelmişti.

Isınan Banklar:Berlin’de bulunan,bölgeyi ısıtan termik santralin dışında bulunan banklar sanatçının bir başka yaratıcı tasarımı.. Mekânla çalışan bu yenilikçi sanatçı, hem sanat olan hem de sanat olmayan bir çalışmaya imza atmak istemiş ve ısınan bankları meydana getirmiş. Kış döneminde evlerin ve işyerlerinin ısıtıldığı zamanlarda ısınan banklar, yaz döneminde sadece bank vazifesi görüyor. Böylelikle, banklar, kışın sanat, yazın sanat dışı objeler olarak hayatını sürdürüyor.

Ayşe Erkmen Plan BPlan B:Sergi mekanına girerek sadece sergi mekanının elemanlarıyla çalıştığında kendini başarılı hisseden Ayşe Erkmen, 2011 yılında Venedik Bienalinde Türkiye’yi Plan B adlı projesiyle temsil etti. Tek penceresi olan oda, kanala açılan tek yeri hedefledi. Odanın içine su getirmek, odada dolaştırmak, kanaldaki pis suyu içine alıp dönüştürüp, içilebilecekken yeniden kanala aktarmak üzere bir düzenek oluşturdu. Suyu içmek, sanatçıya göre, işi başka yöne götürecekti, bir sonuç alınacaktı ve bu tercih ettiği bir şey değildi.

Piercing:2016 Kapadox Festivali’nde 3 girintisi olan bir dağa 3 top yerleştirdi. Bir peribacasının yanında oluşan yırtığa bir piercing yaptı. Kapadokya’nın eski bej, tarihi görünümünü güncelleştirme isteği oldukça dikkat çekti.

Binilemeyen Yük Asansörü:4. İstanbul Bineali’nde içine binilemeyen yük asansörü.. Bienalde eserini nereye konumlandırırsa daha çk sükse yapacağını düşünen sanatçı, iki kat arasında sürekli yukarı aşağıya inen ve binilemeyen asansör ile ortaya koyduğu yaratıcılık, sanat çevrelerinin fazlasıyla ilgisini çekti.

Ayşe Erkmen KapadoxKendi atölyesi olmayan bir sanatçı olarak Ayşe Erkmen’e; bir alana sıkışıp kalmaktan ve durağan bir atölyede çalışmaktansa, her biri profesyonel olan ustaların atölyelerinde güncel olanı yakalayarak birden fazla atölyede işlerini bitirmek daha cazip geliyor. Bu durum; yaratıcılık, tasarım ve üretkenliğin günümüzü yakalamakla doğru orantılı olduğuna da vurgu yapıyor. Projelerinde mekana bir şey katmamak ve mekanda var olan her şey üzerine kurgu yapmak durumunu çok önemsiyor. Bir diğer tercihi ise, sanat adına yaptığı işlerde sonuç almayı sevmemesi.. Eğer sanat bir sonucu ortaya sererse işin sanat yönünü yeteri kadar vurgulayamayacağını dile getiriyor.

Üzerinde uzun süre düşünülecek işler yapmayı tercih eden bir sanatçı ve kendisini ispat etmeye çalışmadan sanatsal tavrını sürdürme isteğinde olan bir kişi olan Ayşe Erkmen’e verdiği ilham için teşekkür ediyor, sanat hayatında daha bir çok yaratıcılık merkezli ikonik eserler vermesini diliyoruz.

Kaynak:Zuhal Demiraslan'ın hazırlayıp sunduğu Ntv "Benim Sanatım" programından faydalanılmıştır.

İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurunuz.