En Siyah Siyah: Anish Kapoor

4 Sculpture2014 yılında Sakıp Sabancı Müzesi’nde açılacak olan sergisi büyük bir yankı uyandırmıştı. Tanımayanların bile ilginç isminin de etkisi ile kim olduğunu merak ettiği heykel sanatçısı Anish Kapoor’un sergisine katılım yoğundu ve ülkemizde iz bıraktı, gitti.

Kavramsal sanatın temsilcilerinden olan Anish Kapoor, sanatını bir sonuç üretmek üzere yapmadığını, işlevsellik sonucuna ulaşmak istemediğini belirtiyor. Renklerin ve taş objelerin üzerinde oynayarak ortaya çıkardığı eserlerin -heykelin kendisinden çok- harekete geçirdiği duygu ile ilişkili bir tatmin hedeflemiş olduğu söylenir. Soyut bir objenin somut bir duygu ile buluşmasını sağlama çabasıdır. Son derece doğal olan mermer ve taş malzemeleri vazelin ve boya gibi malzemelerle ve değişik boyama teknikleri ile çok katmanlı farklı görünümlere kavuşturan Anish Kapoor’un eserleri yalındır ve boşluk hissi verir. Eserlerinin çoğu devasa boyutlarda ve ağırdır. Bir renk üzerinden tema geliştirmeye yatkındır Anish Kapoor. Bir dönem fazlaca dokunduğu siyah ve mavinin yerini şimdilerde kırmızı almıştır. Derinlik, rengin derinliği, duyguların derinliği, kavramların derinliği etrafında dolaşmaktadır.

YellowIşık ve karanlık arasındaki farkı doğu ile batı, kültür ile kültürsüzlük, gelişmişlik ile geride kalmışlık gibi bir karşıtlık ilişkisinden etkilenerek eserlerine yansıtmıştır. Biri Yahudi, biri Hindu olan ebeveynlerinin ve 1970’li yıllardan bugüne İngiltere’de yaşıyor olmasının vermiş olduğu evrensel insan ve dünyalılık durumunun karşıtlıklarını sanatına yansımış olması doğaldır fakat bir o kadar da ilginçtir.

Anish Kapoor’un çok ilginç bir sanatsal kapışmanın tam ortasında olduğundan bahsetmezsek olmaz. Dünyanın “En Siyah Siyahı”nın kullanım hakkını satın almış bir kişidir kendisi.. Stuart Semple isimli bir sanatçı ise buna karşı çıkmış ve nasıl olur da dünyanın en siyah siyahının başkasının kullanımına kapalı olduğunu anlayamadığını belirtmiş ve itiraz etmiştir. Bunun ardından Stuart Semple farklı bir şekilde cevap vermeyi tercih etmiş ve”En Pembe Pembe” tonlu bir boya yaratmıştır. Bu boyayı Anish Kapoor haricindeki herkesin kullanabilmesine izin vermiştir. Ve sonra “En Yaldızlı Yaldız” ı icad ederek, yine aynı şartlarla, yani Anish Kapoor olmayan herkesin alabileceği şekilde satışa sunmuştur. Anish Kapoor’un atmış olduğu bir adımdan kaynaklanan bu ateşli atışma tarihte daha çok uzun süreler konuşulmaya adaydır.

DismembermentAnish Kapoor’un hayatı boyunca katıldığı sergiler, aldığı ödüller ve nişanlar çok uzun bir listeyi oluşturmaktadır. Sanatın izleyenler tarafından göreceli bir şekilde değerlendiriliyor oluşu ile, kimi zaman eserlerinin eleştirildiği, “sanat” olup olmadığıyla ilgili yargılandığı bir gerçektir. Ardından iyi ve kötü bu kadar çok konuşulacak büyük eserler bırakmış biri olmak Anish Kapoor olmanın ağır bedellerinden biri olsa gerek..

İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurunuz.