İşlevselciliğin Mimarı:Arne Jacobsen

Soholm

1902 yılında Danimarka-Kophenag’da doğan Arne Jacobsen günümüzde dahi mimarlar arasındaki yerini korumaya devam ediyor. 1971 yılında vefat eden Arne Jacobsen’in dahi mimarlar arasında gösterilmesinin iki nedeni bulunuyor. Bunlardan ilki, modernizmin işlevselcilik yönünde verdiği eserler. Diğer bir neden ise, endüstriyel tasarıma katkıları.. Yani, özgün tasarımlarının kalıplı seri üretimlerinin sanayileşme ile bütünleşmesi..

Jacobsen’in hayatına genel olarak baktığımızda, dinlenmeyi hiç bilmeyen bir bünye olduğunu görebiliriz. Onun dinlence zamanının bir projeden diğerine geçerkenki zaman dilimi ve sıfırlanan ruh hali olduğunu söylemek mümkün..

Rodovre Kütüphanesi

Güzel Sanatlar Akademisi’nden mimar olarak mezun olan Jacobsen’in, okul öncesinde taş ustalığı ve tuğlacılık konusunda eğitim aldığı da biliniyor. Çocukluğunda ressam olmayı çok istemesi fakat babasının bu isteğinin karşında durması hayatında bir yön değişikliğine sebep olmuşsa da, hiçbir güç –mimarlık mesleği sayesinde- daha büyük tuvallerde işlevsel resimler yaparak hayatını sürdürmesine mani olmamıştır.

İşlevsellik, Jacobsen’in tasarımlarında ulaşmak istediği sonuçtur. Ürettiği çelik çatal kaşık takımlarının estetik olmayışını kullandığı malzemenin buna elverişli olmaması ile açıklamış olsa da, tüm eserlerinde olduğu gibi gösterişten uzak kalmayı tercih etmesi en büyük etkendir. Bir pastaya güzel diyebilmek için dış görünümünün de katkısına ihtiyaç olduğunu söylediği zamanlar belki de bu konudaki katı söyleminin yumuşamaya başladığı, yani estetiği daha önemli bulduğu zamanlardı.

Aarhus Belediye BinasıJacobsen’in mükemmeli arıyor olması ve işin ulaşacağı nihai nokta ile ilgili belirsiz ifadeleri müşterilerini zor duruma sokmuş olabilir. Araştırmalarımız bizi, projelerini zamanında teslim edemediği yönünde bir düşünceye sevketse de, net bir bilgi olmadığı için bu ihtimali satırlarımızın arasına gizlemiş bulunuyoruz.

Arne Jacobsen’in bir çok mimari projesinin yanı sıra, üretmiş olduğu işlevsel bir çok ürün bulunuyor. Egg Koltuk, Swan Koltuk, 3300 Serisi Koltuklar, Bankacı Saatleri, Belediye Saatleri, Buz Kovası gibi kült ve hala satılmakta olan ürünleri mevcut.

En son projesi olan Danimarka Merkez Bankası’nın yapımı ölümü olan 1971 yılından 7 yıl sonra tamamlanabilmiştir.

Arne Jacobsen, Ayça Sevinç Tasarım olarak yakın bir zamanda ele aldığımız Le Corbusier gibi ünlü mimarlar ile de ortak projelerde yer almıştır.

Projelerine kısa bir bakış; 1934 Bella Vista Konutları, 1935 Novo Nordisk İlaç Firmasının Binası, 1936 Belleveue Tiyatro Salonu, 1937 Skoshoved Akaryakıt İstasyonu, 1942 Aarhus Belediye Binası, 1954 Soholm Evleri, 1958 SAS Royal Hotel, 1966 St. Catherine Koleji, 1971 Danish Ulusal Bankası

Banker Sandalye

BANKER SAATİ

Arne Jacobsen'ın son tasarımlarından biri olan Banker's Clock (1971) Danimarka Merkez Bankası için tasarlandı. Bu saat, gevşek detaylı, ancak sınırlanmış, konut ve ticari alanlara uyarlanabilir hale getiriliyor. Dışbükey bir mineral cam kristali ile örtülü olan temiz yüzü her saatlik bir konumu işaretleyen 12 kare çizgiye sahip; saatin merkezine en yakın kare saat 10'dan başlayarak, diğeri de 2'de doldurulur ve böylece ince bir spiral desen oluşur. The Banker's Clock, tek bir AA pil ile çalışan hassas kuvartz hareketi içeriyor

Egg

EGG KOLTUK

Form işlevi izler ve insan vücudunun eğrilerini öngören heykel koltuk. Arne Jacobsen, SAS Royal Hotel'i Kopenhag'da tasarladı ve yoğun lobisi için biyomorfik Yumurtayı yarattı (1958). Başkalarının bükülmüş boru şeklindeki çelikle denediği bir dönemde, Jacobsen; modern idealler için hala geçerli olan bir çözüm olduğuna inanan döşemeli koltuğa odaklandı. Ve amacına da ulaştı. Dönen bir zemin üzerine oturtulduğunda, Yumurta Sandalyesi, görüşme alanına doğru seyir alanına ya da mahremiyet isteniyorsa diğerlerinden uzaklaşmaya izin veriyor. Ayrıca, rahatça dinlenmek için geriye eğiliyor.

İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurunuz.