Küllerinden doğan kütüphane:Yeni İskenderiye

1Adeta küllerinden doğan İskenderiye Kütüphanesi’nin hikâyesinden bahsetmek istiyoruz bugün. İnsanın yeniden var etmeye yeten gücünü en güzel simgeleyen eserlerden biridir Yeni İskenderiye Kütüphanesi.. Eminiz ki, bu kütüphaneye girip, kitap arşivinden bir eseri seçip okumayı hayal eden birçok kitapsever vardır.

Milattan Önce 3. Yüzyılda Mısır’ın İskenderiye kentinde kurulmuş olan bu antik kütüphanenin yıkılmasının ardından, yapının kendisi, kitaplıkları ve kitapları kalmasa bile, ismi günümüze kadar uzanarak tarihin sayfalarında önemli bir yer tutmuştur. İskenderiye Kütüphanesini yeniden canlandırma çabası 1989 yılında oluşturulan bir proje ile ilerlemiş ve 2002 yılında hayata geçirilerek anlam bulmuştur.

Yeni İskenderiye kütüphanesinde sergi salonları, rasathane ve müzeler bulunur. Bir kültür ve bilim merkezi olarak; 13 araştırma merkezi, 9 enstitü, 4 müze ve 15 kalıcı sergiye yer verilen bir projedir. 70.000 metre karelik okuma salonu ve 8 milyon kitaplık kapasitesi en etkileyici özelliklerinden biridir.

2İskenderiye Kütüphanesinin mimari yapısına baktığımızda, birçok detayın incelikle düşünülüp hesaplandığını görebiliriz. Güneş ışığını yansıtan metalik yüzey uzaktan bakıldığında doğan güneşi andırır. Eğik duran dev bir davula benzeyen ana binada, iç aydınlatmanın çatı üzerinden gerçekleştiriliyor olması oldukça etkileyicidir. Çatı pencerelerinde bulunan paneller, güneş ışığının yönüne göre ayarlanabilmektedir ve bu da gün ışığından maksimum fayda etmeye yarayan bir özellik olarak farkını ortaya koymaktadır.

Ses yalıtımı için kütüphane ve sergi alanı arasına cam perde yapılmış olan kütüphanede bir boşluk görünümü hâkimdir, tüm katlar birbirine merdivenler ve yaya yolları ile bağlanmıştır. 7. Kattan tüm kütüphane görülebilmektedir. Bu “zaman” kavramına bir gönderme yapma isteğinin sonucudur, geçmiş zaman, şimdiki zaman ve gelecek zamanın aynı anda algılanabilmesini sağlamaktır.

Bilginin merkezi olarak kabul edilen Yeni İskenderiye Kütüphanesinin ana binanın duvarında, tarihin hafızasında çoğalan bilgiyi simgeleyen antik ve modern harfler resmedilmiştir.

Başka kütüphanelerle iletişim imkanı sağlayan komplike bilgisayar sistemi ve gelişmiş yangın söndürme sistemi, bu yapının günümüz teknolojisiyle buluştuğu en önemli elemanlardır.

Kütüphanenin kitaplığında 400.000 civarında kitap kayıt altına alınmıştır. Kütüphanenin açılış aşamasında, kitaplıklarına eklenmek üzere tüm dünyadan birçok liderin yardımseverliği simgeleyen armağan kitaplar kayıt altına alınmıştır. Ülkeye gelen her kitabın bir arşivinin kütüphane yönetimince alınarak kütüphaneye eklendiği bilinmektedir.

Bir tasarımcı olarak İskenderiye Kütüphanesi’ne baktığımızda; işlevsel tasarımı, çözüm odaklı kullanımı, yaratıcı tasarımı izliyoruz. Büyük organizasyonların ne kadar büyük amaçlara hizmet edebildiğini, ince hesaplamalar ve sihirli dokunuşlar ile ne kadar güzel eserler meydana getirebildiğini görüyoruz. Bir kitapsever olarak baktığımızda; doğduğumuz günden bugüne okuduğumuz kitapları bir arada tutabilmemizin ne kadar mümkün olduğunu, dünyanın bir bireyi olarak baktığımızda; güneş ışığını bir kaynak olarak ne kadar verimli kullandığımızı sorgulamadan edemiyoruz.

İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurunuz.