Mimar, Patron, Profesör: Frank Gehry

Dancing HouseFrank Gehry, iz bırakan projeleri ve üretkenliği ile çok konuşulan bir mimar. 1929 yılında başlayan yaşamı halen devam ederken, projeleri ile ilgili övgüleri duyabilecek kadar şanslı.. Yergileri duyabiliyor olması ise, hataları ile yüzleşebilmesi için bir fırsat olsa gerek.. Gerçi, Frank Gehry, projelerine son şekli verdikten sonra bütüne baktığında kendisine bağıran hatalardan dolayı pişmanlıklar duyduğunu ifade etse de, bunun işinin bir gereği olduğunu da düşünüyor.

Kendisi ile yapılan röportajlarda, bir projeye başlarken tam olarak ne şekilde sonlanacağını kendisinin de bilemediği bir yaratıcı sürecin başlamış olduğunu ifade ediyor. Çoğunlukla çizimler yerine maketler üzerinden ilerlemeyi tercih eden bir mimar olarak, mimarlık alanının farklı yönlerinde yol katedebilmiş nadir başarılı isimlerden. Profesör olarak üniversitelerde verdiği eğitimler, bir iş adamı olarak işyerinde çalışan yüzlerce kişiye sağladığı istihdam, dünya üzerinde imzasını attığı mimari projeler Frank Gehry’i yaşarken ünlü yapan uğraşlar..

brainhealth1Bir mimar olarak bina değil heykel yaptığını ifade eder. İşlevsel heykeller halini alan mimari projeleri, dış cepheleri köşegen ve dik açılara sahip bilinen yapılardan farklı bir formda; esneyen, yamulan, karmaşık görünen bir yapıdadır. Eserlerinin genelinde görülen bu ortak özellik nedeniyle, Gehry’in yeni tanımlanmış olan bir akım olan dekonstrüktivizm akımının öncülerinden olduğu söylenir.

Bir mimar olarak geliştirdiği uç fikirlerin mühendislik ile birleşmesinden ortaya çıkan sonuçlardan bazıları hayal kırıklığına yol açmıştır. Kimi yapılarda asimetrik duruşu verdiği için bina dışından bütüne hizmet eden “harika” kısımlar, bina içinde ısı yalıtımı ile ilgili sorunlara neden olduğu için fiyasko olarak adlandırılmıştır. Kimi yapıların yağmuru sızdırıyor oluşu alay konusu haline gelmiştir. Frank Gehry karmaşık mimari eserleri ile kural ve kaidelere karşı çıkarken, projelerindeki kapılar örnek verilir ve neden kapıları kaidelere sadık kalarak yaptığı eleştirilir.

Barcelona Port OlimpicFrank Gehry müşterilerinin bütçelerini gözeten ve istenilen sınırları aşmadan ilerleyen ve bu yönüyle takdir edilen bir mimardır. Diğer yandan, projenin tüm aşamalarını müşterisi ile sürekli paylaşır. Üretimle eşzamanlı paylaşımları ve proje sahibinin zihnen proje içinde kalacağı çalışma biçimini tercih eder. Bunun nedeni, sürekli gelişmekte olan projede gelişmeyi değil de en son aşamayı gören müşterinin tam olarak neyi meydana getirdiğini anlayamama, bir bakıma sonuçtan memnun kalmama olasılığını ortadan kaldırmaktır. Mimarlığının ilk zamanlarında projede kullanacağı malzeme ve vereceği form ile ilgili yaptığı teknik içerikli toplantıların bir işe yaramadığını, edindiği tecrübelerin bir sonucu olarak bu yöntemi artık tercih etmediğini belirtir.

Frank Gehry’in çok rağbet gören sandalye tasarımları da olmuştur. Çok beğenilen sandalye tasarımlarının üretimini durdurduğu ve bu yönde ilerlemekten vazgeçtiği de bilinmektedir. Bir mimar olarak tanınmak Gehry’e endüstriyel tasarımcı olarak tanınmaktan daha anlamlı geldiği için bu kararı verdiği söylenmektedir.

Mark Zuckerberg FacebookFrank Gehry balıklara olan düşkünlüğü ile bilinir. Motivasyonu balık burcu olması mı, balıklar ile kurduğu duygusal bağ mıdır bilinmez, balık formunda eserlerini görmek mümkündür.

University of Southern California ve Harvard Üniversitesi’nde aldığı mimarlık eğitiminden sonra, hiç durmadan yolunda ilerleyen Gehry 1989 yılında Pritzker mimarlık ödülüne layık görüldü,1999'da American Institute of Architects Gold Medal ile onurlandırıldı. Barack Obama Başkanlık Özgürlüğü Madalyası’nı 2016 yılında almıştır.Bugün Gehry’in Yale Ünivesitesi’nde profesör olarak içinde bulunduğu eğitim programlarına katılmak mümkündür.

İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurunuz.