Bir Hayat Duruşu Olarak Tasarım:Philippe Starck

Philippe_Starck_BisikletAyça Sevinç Tasarım olarak tasarımın uçsuz bucaksız alternatifler demek olduğunu biliyor ve varlığını üretmeye adamış kişiliklerden feyz alıyoruz. Mesleki birikimlerini ve hayal gücünü harmanlayarak objelere, mobilyalara, mekanlara yeni görünümler kazandıran Philippe Starck’tan bahsetmek istiyoruz bugün.

Philippe Starck Fransa’dan ünü dünyaya yayılmış bir tasarımcı. İç mekan ve dış mekan tasarımlarının yanı sıra, bir çok objeye de farklı görünümler kazandırdığı tasarımlarıyla oldukça dikkat çeken bir isim. Tasarımlarında ışık faktörünü işin içine katan ve bu nedenle ışığı mekanlarında iyi bir eleman olarak değerlendiren Philippe Starck minimalist bir yaklaşım sergiliyor.

Citrus-squeezer-Philippe-StarckPhilippe Starck’ın felsefesi insanlığa ders verir gibi. Ona göre, bu dünya devinim halinde, gelişmekte, değişmekte ve başkalaşmakta.. Ve bu gidişat tüm insanlarla birlikte olabiliyor. Bunun için herkesin bir katkıda bulunması gerekiyor. Kendisi de üretmemenin, bir şeyler meydana getirmemenin çok büyük bir yanlış olacağını, insanlığa saygısızlık olacağını düşünüyor. Her zaman yeni bir şeyler meydana getirmek ve insanlığa katkıda bulunmak düsturuyla hareket eden Starck, bugüne kadar sergilediği performans ile, küçük büyük her obje için çalışabileceğini gösterdi. Masa, sandalye, koltuk gibi iç mimari tasarımcıların üretmiş olduğu ikonik tasarımların yanı sıra, gözlük, tuvalet fırçası, limonluk, saat, harddisk ve daha bir çok birbirinden farklı işlevsel objeler tasarladı.

philippe_starck_optical_mouseİsmini “Juicy Salif” olarak belirlediği narenciye sıkacağı, Philippe Starck’ım dünya üzerinde en çok tercih edilen tasarımlarından biri. Tuvalet Temizleyici Excalibur bir başka rağbet gören tasarımı.. Diş fırçası Dr. Kiss aynı şekilde çok değer verilen tasarımlardan.. Microsoft için ürettiği Optical Mouse, Puma için ürettiği Tong sandalet, bisiklet kullanımına özendirmeye yönelik Peugeot ile ortak yürüttüğü proje için tasarladığı bisiklet.. Bu ürünlerin çoğu oldukça yüklü bedeller ödenerek satın alınabiliyor. Bir örnek vermek gerekirse, Parrot kulaklığın 2017 yılının ikinci yarısındaki fiyatı 1.500 TL civarı..Philippe_Starck_Parrot

Bina, iç mekan, otel, restoran, mağaza tasarımları ile başta Fransa olmak üzere Japonya, Brezilya, Amerika, İngiltere ve daha bir çok dünya ülkesinde yaratıcı tasarımları ile dünyamıza kalıcı izler bırakmıştır.

Philippe_Starck_ExcaliburBeynimizin güzel bir organımız olduğunu vurgulayan Philippe Starck’ın iç ve dış mekan tasarımı konusundaki geçmişini sıralarsak çok uzun bir liste olacaktır. Philippe Starck hakkında, bizzat eserlerin sahibi olan Starck’ın dizgisiyle ve anlatımıyla bilgi almak isteyenler için www.starck.com web sitesini ziyaret etmelerini öneririz.

Bir ürünü tasarlaması 10 dakikayı alan, bir oteli tüm objeleriyle tasarlaması 2 gününü alan Philippe Starck’ın dehasından etkilenmemek mümkün mü?

İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurunuz.