Tanrının Mimarı:Antoni Gaudi

Antoni Gaudi 2Çocukluğunu romatizmal rahatsızlıkları ve ağrıları nedeniyle tedavi görerek geçiren Antoni Gaudi, dingin geçen bu ilk gençlik çağının acısını, ilerleyen yıllarda uçsuz bucaksız hayal gücüyle ürettiği eserlerden çıkarmış olabilir mi? Sakin ve sönük geçmiş olan bu hastalıklı zaman diliminin, kaidelerden, kurallardan, kalıplardan uzak tutarak O’nun hayal dünyasını zenginleştirmesine olumlu bir etkisi olmuş mudur? Yoksa yetenekleri doğuştan mı gelmedir?

Antoni Gaudi'nin ölümünden sonra yapımına devam edilen şaheserin 2026 yılında sona ermesi bekleniyor.

Antoni Gaudi 3Mimarlık eğitiminin sonunda mezun olurken bir öğretmeninin “Bir dahi mi bir deli mi yetiştirdik” sorusu ilginçtir. Delilik ile dahilik birbirinden uzak mıdır? Eğer bir sınır var ise o sınır tam olarak nerededir?

Güell ile tanışması hayati bir önem taşır. Çünkü hayal gücünün canlı yansımalarını gösterebileceği eserlerini meydana getirmesinin tek yolu olan maddi kaynağı bulmuştur. Hem iyi bir arkadaş hem de iyi bir patron olan Güell ile, Güell’in isteğiyle ortaya koyduğu eserler, ölümünün üzerinden 91 yıl geçmiş olsa da Gaudi’nin yaşayan bir efsane olmasını sağlamıştır. Bugün Barcelona denildiğinde akla Gaudi gelir. Sıradışı tasarımları ile bir şehrin dokusunu baştan aşağı değiştiren bir insandır Antoni Gaudi..

Antoni GaudiKlasizm, modernizm, sürrealizm, art noveau diye anılan yeni sanat gibi neredeyse tüm sanatsal akımlardan izlerin görülebildiği eserleri vardır. En büyük ilhamı doğadan almıştır. Geometri ve matematik biliminin birebir içinde olduğu eserleri ile, denge unsurunun nasıl sağlandığının anlaşılamayacağı hesaplama yeteneğini konuşturmuştur.

La Sagrada Familia.. Yıllarını vererek meydana getirdiği bu eseri tamamlamaya ömrünün vefa etmeyeceğini anladığında inşayı bir kenara bırakıp öldükten sonra bu inşanın nasıl tamamlanabileceğine dair temel prensipleri yazmaya başlamıştır. 1926 yılında vefat eden Antoni Gaudi’nin bu eserinin yapımı hala sürmektedir. Ne zaman tamamlanabilir derseniz, 2026 yılı gibi bir tarihten bahsedebiliriz. Dini inancı bütün bir Katalan olan Gaudi, 18 kuleden oluşan bu yapıda Hristiyan aleminin tüm sembollerini her ayrıntısı ile yansıtmayı düşünmüştür.

Gaudi'nin konut olarak tasarladığı ve sonrasında park haline getirdiği masalsı yapı..

Unesco’nun dünya mirası listesine aldığı Güell Park’ın çıkış noktası konut oluşturmaktır. Fakat konut olarak değerlendirilemeyince; panoramik Barcelona görsel ziyafetini de sunan, düzensiz gibi gözüken fakat karmaşanın içinde tuhaf bir düzeni sunan masalsı bir park halini almıştır. Bu arada, Unesco’nun miras listesinde yer alan 8 eserin sahibi Antoni Gaudi’dir.

Denizin dalgalarını anımsatan Casa Mila..

Hangi sıra dışı eserinden bahsetmeli? Casa Mila? Casa Battlo? Casa Vicens? Palau Güell? Colonia Güell? Casa Calvet? Yaşadığı dönemde ne kadar çok bürokratik engele takıldığını, çeşitli çevrelerce eleştirildiğini ve hatta alay konusu edildiğini söylemeye gerek var mı? Çağının çok ilerisini aydınlatacak bir ışığı Barcelona’ya hediye bırakmıştır. Sıradışı tasarımlarının ne derinlikte olduğunu bugünün mimarları, bugünün gezginleri anlıyor ve Barcelona’ya biraz da Gaudi için gidiyor.

Popüler kültürle arası hoş olmayan Antoni Gaudi son yıllarında sevdiği insanları kaybettikçe daha da içine çekilmiştir. Sagrada Familia’da bitmek bilmeyen yapılması gereken işler onun dünya ile tek bağlantısı olmuştur. Ona mimari eserlerini vermesi için kaynak olan patronu ve dostu Güell’in de vefatı, O’nu bir yandan yalnızlığa öte yandan eserine yeni kaynak arayışına itmiştir. Yarattığı ikonik eserlerin kaotik yapısının dışında, bir hayat kaosunun içinde iken son nefesini bir tramvayın altında ezilerek vermiştir.

Mimarlık, mühendislik, yaratıcılık, üretkenlik gibi büyük kelimelerden bahsedeceksek eğer, cümlelerimize küçük de olsa Antoni Gaudi’den bahsetmek için yer açmamız gerek. Bazıları O’na boşuna “Tanrı’nın Mimarı” demiyor.

İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurunuz.