Tüm Dünyaya Yayılmış Sandalye Markası:Thonet

Thonet FotoBugün sahip olduğumuz birçok obje eski zamanlarda gördüğü değerin çok altında değer görüyor. Her şeye sahip olduğumuz günümüzde, mesela bir sandalye bize çok şey anlatmıyor. Oysa geçmişine baktığımızda çok şaşırtıcı şeyler söylememiz mümkün.

İlk sandalye’nin Mısır’da M.Ö.3000 yılında kullanıldığı söyleniyor. Bazı ülke insanları için yüksek itibar göstergesi olan sandalyeler ancak 16. Yüzyılda yaygınlaşmaya başlamıştır. Hıristiyan kadınların sandalyeye oturmasının yasak olduğu dönemler vardır. Henüz sandalyeyi kullanmaya başlamadığı için yerde oturmaya devam eden Müslümanları küçümseyen toplumlar olmuştur.

Çok fazla sayıda parçadan oluşan, yapımı uzun zaman alan ve bu nedenle maliyeti yüksek olan sandalyelerin kolay üretilmesini sağlayan önemli bir isimden, Michael Thonet’ten bahsetmek istiyoruz bugün. Çünkü üretim şeklinden kullanım alanlarına kadar, yaygınlaşmasından patentle korunmasına kadar özgün tasarımların tüm süreçlerine ışık tutan bir geçmişi var.

THONET-Michael Thonet1796’da Almanya’da doğan Michael Thonet çeşitli buluşlarıyla sandalyenin tasarlanması ve pazarlanması konusunda öncü bir kişi olmuştur. Bükülmüş ahşap mobilya olarak bilinen her şeyi denemeye başladığı 1800’lü yıllarda ahşabı buhar altında bükmeyi keşfetmiştir. Ahşap kaplamaları üst üste yapıştırarak bir kalıba sokmuştur. Kalıpları kullanarak keşfettiği bu üretim şekli fire vermeden üretim yapmayı sağlamıştır. Sadeleşen, daha az parça ile üretilen ve seri üretime imkân veren bu üretim şekli mükemmel işçilik ve yüksek kaliteli ürün sonucunu getirmiştir.

1841’de Koblenz’deki sergisi Avusturya Prensi Metternich’in dikkatini çekmiş ve Prens’in Thonet’e Viyana’da bir atölye açmasına yönelik teklifine olumlu yanıt vererek Avusturya’daki çalışmalarına başlamıştır.

Sanayileşmeyi hedefleyen bu ülkede, Avusturya mahkemesi, Thonet'e "herhangi bir ahşap türü, en kırılgan olanı bile, kimyasal ve mekanik yollarla arzu edilen biçime ve eğrilere bantlama" hakkını vermiştir. 1856'da Thonet firmasına "eğri buharlı veya kaynar sıvılar vasıtasıyla kıvrık ahşap sandalyeler ve masa bacaları imalatı için" 13 yıllık bir patent verilmiştir.

Patentle korunan Thonet, on yıldan daha uzun süre boyunca bükülmüş ahşap mobilya üreten tek firma olmuştur. Sayısız sanayi fuarına giren ve 1860'lı yıllarda Avrupa'da şubeler açan oldukça görünür bir uluslar arası marka halini almıştır. Çok geçmeden Viyana'da patronların bükülmüş ahşap üzerine oturtulmadığı bir tek şık kafe yoktu. Dünyanın en ünlü ve en çok taklit edilen ürünleri arasına giren Thonet Sandalyeler, günümüzde başta Avrupa olmak üzere ve tüm dünya ülkelerinin kafelerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Thonet MağazaDünya döndükçe yeni ihtiyaçlar ve yeni kaideler ortaya çıkacaktır. İkonik tasarımları etkileyici yapan özelliklerden biri, o döneme kadar sunulmuşların bir tık üstüne çıkabilmesidir. Günümüz insanının konforlu, kaliteli tasarımlarla buluşması için özgün ikonik tasarımlara imza atan Ayça Sevinç Tasarım’a ilham veren tüm zanaatkâr ve sanatçılara saygılarımızı sunuyoruz.

Thonet No.4 Bu model, Michael Tonet'in 1849'da Vienna'daki Cafe Vaumm için yaptığı ilk bağımsız koleksiyondu. Sırt desteğini süsleyen dekoratif S-şeklinde tasarım ile bu sandalye, buharla kıvrılmış ahşabın tam potansiyelini ortaya seriyor.

Thonet No.B9 Bu klasik koltuk 1920'lerin ortalarında Fransız modernist mimar Le Corbusier tarafından yaygın bir şekilde kullanıldı.

Thonet No.788 1890'lı yılların sonlarında tasarlanan, ayırt edici ve göze batmayan alçak arkalıklarıyla beş dikey kaburga bulunan bu çok yönlü ve sağlam sandalye, Avrupa'da cafe favorisi haline geldi.

İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurunuz.