YAŞAM BİÇİMİNİ İYİLEŞTİREN TASARIMCI: NAOTO FUKASAWA

cd

Ayça Sevinç tasarım olarak ikonik tasarımlar konusunda dünya genelinde yankı uyandırmış tasarımcıları sıkı sıkı takip ediyoruz. Dünyanın hemen hemen heryerinden, kimisi hayatta olup üretimine devam eden, kimi hayata gözlerini yummuş ama eserleri ile yaşamaya devam eden tasarımcıları inceliyoruz. Eğitimlerini, koşullarını, ilham kaynaklarını, mümkünse hayatından izleri sürerek süreçlerine etki eden ne varsa mercek altına alıyoruz. Bu mesleğimize ve üretimimize olan bakış açımızı genişletmemiz için bir araç oluyor. İhtiyaçları, yönelimleri, akımları yaşayan tarihin içinde irdelemek, tüm bilgileri harmanlamak işimize saygımızın bir gereği.. Sizler ile paylaşmak da bizleri mutlu kılıyor.

Geçenlerde katıldığımız bir fuarda genç tasarımcı arkadaşlarla bir araya geldiğimizde blog sayfamızda yer verdiğimiz tasarımcıları konuşurken onlar da bir iki önemli buldukları isimleri paylaştılar. Bu isimlerden biri Naoto Fukasawa idi.. Bugünkü blog yazımızın kahramanı oldu.Lightisjustlight

Naoto Fukasawa, 1956 yılında Japonya'da dünyaya gelen bir endüstriyel tasarımcı. Bugüne kadar Elektronik Ev Aletleri, Mobilya, Banyo Aksesuarları, Aydınlatma Ürünleri, Mimari Ürünler alanında bir çok eser vermiş bir isim Fukasawa.. 1980'de Tama Sanat Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra kariyerinin ilk basamağında Seiko Epson firmasının mikro teknoloji kullanan bilek TV'lerini tasarladı.1989 yılında San Francisco'nun tasarım şirketlerinden biri olan ID Two bünyesinde Silikon Vadisi'nin bilgisayar ve elektronik endüstrisi ile ilgili ürünler üzerinde çalıştı. Apple'ın tasarım konseptinin geliştirilmesine katkıda bulundu.

Bugüne kadar, tasarım danışmanı olarak bir çok firmanın beyin takımında görev alan Naoto Fukasawa'nın "Düşünmeden" isimli atölyeleri çok büyük ilgi gördü. Bir eylemi düşünmeden yapıyor olmak ile düşünerek gerçekleştirmenin arasındaki farka vurgu yapan Fukasawa bir röportajında bu deneyimi şöyle anlatıyor: "Tasarımda bellek, zihnin belleği değil, vücudun belleği ya da aktif bellektir. Vücut, başka şey düşünürken bile, çevreyle her zaman etkileşim halindedir. İnsanlar bu anları kolayca unutuyor, çünkü onlardan gerçekten haberdar değiller. [Örneğin,] Bu röportaja odaklandım, ancak elim bu su şişesinden biraz ıslak. İnsanlar bu anları kolayca unutuyor, çünkü onlardan gerçekten haberdar değiller. Çirkin, rahatsız bir su şişesi ile karşı karşıya kalırsanız, hemen odağı kaybedip düşünün, Ah, bu gerçekten harika değil. Ancak, bir ürün iyi tasarlanmışsa, vücudunuz zaten onu nasıl kullanacağını bilecektir. Tasarım davranışa dönüşecek. Bu, zihninizi başka bir şeye odaklamanıza izin verir ve aynı zamanda vücudunuz çok iyi hissediyor. Tasarladığım bir ürünün tadını çıkaran birine rastlarsam, başka şeyleri düşündüğünü bile biliyorum. Ancak, benim için bilinçli olarak "Harika" diye düşünmeme gerek yok. Buna ihtiyacım yok. Tasarım anonim olmalı.

common modular seating for viccarbe

Yaşam biçimini iyileştirmeye yönelen Naaoto Fukasawa, daha önce tasarlanmış olanları daha iyi bir biçimde yeniden tasarlamayı seçtiğini belirtiyor. Objektif gözlemlerin tasarıma etki eden ana unsur olduğunu düşünenen tasarımcımız Musashino Sanat Üniversitesi, Tama Sanat Üniversitesi ve Tokyo Üniversitesi Enstitüsü dahil olmak üzere çeşitli kurumlarda dersler vermeye devam ediyor. Genç tasarımcılarla bir arada bulunmayı özellikle tercih ediyor. Bu da onun mesleki beslenme tercihi..

muji kulübesi

Duvara monte edilen bir Cd çalar, bir aydınlatma ürünü, oturma üniteleri ve Koishi sehpası, dinginlik veren Muji Kulübesi, bizim sizin için seçtiğimiz Naoto Fukasawa'nın işlevsel tasarımlarından sadece bir kaçı..

Koishi

İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurunuz.