Yaşayan En Büyük Mimar Renzo Piano

renzo-pianoParis, Cenevre ve New York'ta ofisleri bulunan uluslararası bir mimari atölye olan Renzo Piano Building Workshop 1981’de kurulmuştur. Bu atölyenin kurucusu dünyanın yaşayan en ünlü mimarlarından Renzo Piano’dur. Renzo Piano dekonstrüktivizm akımının temsilcilerinden biridir. Az malzeme ve işlevsel çözümler üzerine odaklanmış bir yaklaşım sergiler. Mimarlık ile ilgili eğitimler veren, mimarlığın gelişmesine katkıda bulunan Renzo Piano, sadece RPBW kurulduktan sonra 120’nin üzerinde projeye imza atmıştır. Osaka Kansai Uluslar arası Havaalanı Terminali, Roma Oditoryumu, Tokyo Maison Hermes, New York Times Binası bu eserlerinin sadece bir kaçıdır..

Mühendis bir aileden 1937’de Cenova’da dünyaya gelmiş olan Piano, Milan’da mimarlık eğitimi almış ve mesleğinde çok kısa bir sürede yankı uyandıran bir üne kavuşmuştur. Okurken Franco Albini’nin tasarım stüdyosunda çalışmış olması mesleği açısından büyük bir kazanımdır. Estonya asıllı mimar ve kent tasarımcısı Louis Kahn ile Philadelphia’da ve ZS Makowsky ile Londra’da 5 yıllık çalışma süreci geçirmişlerdir. Fransız mimar ve tasarımcı Jean Prouvé ile arkadaşlığı ve çalışmalarının endüstriyel üretim yöntemlerine odaklanmasında büyük etkisi olmuştur.

Bir mimar olarak mühendislik açısından da kusursuz işler yapılmasına imkan veren işbirlikçi bir üretim tarzı vardır. Projelerini önce kara kalem ile çizerek somutlaştırır. Çizimleri yeni nesil mimarlar için büyük bir ilham kaynağıdır. Renzo Piano’nun çizimleri ve ortaya koyduğu projelere bakan otoriteler dehasını Leonardo Da Vinci ve Michelangelo’ya denk bulmaktadır. Buna en büyük sebebi; geliştirmiş olduğu problem çözme teknikleridir.

Gelecekteki mimarinin yönünü belirleyen, açısını genişleten bir mimardır. Son derece sanayileşmiş malzemelerle mimarileri ifade etmeye çalışır. Çeşitli mimari konseptlerin karıştığı bir çağda, daha yüksek düzeyde hümanistik ifade elde etmek için mimari stilleri gelişmekte olan teknoloji ile tutarlı bir şekilde birleştirir ve yeni mimari olasılıkların yolunu açar.

1989 yılında Londra Mimarlar Odası’ndan Altın Madalya, 1990 yılında Japonya’da insanlığın bilimsel, kültürel ve manevi iyileştirilmesine önemli katkıda bulunanları onurlandıran uluslararası bir ödül olan Kyoto Ödülü, 1994 yılında UNESCO’dan İyi niyet elçisi ödülü, 1998 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü, 2000 yılında Venedik Mimarlık Bienalinin ünlü Altın Aslan Ödülü, 2008 yılında Amerikan Mimarlar Enstütüsü’nden altın madalya, 2009 yılında Danimarka’nın en büyük kültürel ödüllerinden biri olan Sonning Kophenag ödülü almıştır. 2004 yılında kar amacı gütmeyen bir organizasyon oluşturarak Renzo Piano Vakfı’nı hayata geçirmiştir. Piano, 2013 yılında İtalya’da senatör olarak seçilmiştir. 2014 yılında Columbia Üniversitesinde onur derecesine layık görülmüştür.

Motion PicturesHala devam etmekte olan projeleri vardır, aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Sizleri bu projelerden ikisi ile tanıştırmak istiyoruz.

Los Angeles’te bulunan Motion Pictures Müzesi bilim ve sanat adına dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olmaya hazırlanıyor. Projenin 2019 yılında tamamlanması bekleniyor.

Bir diğer projesi ise, New York’ta bulunan 565 Broome Soho Yaşam Merkezi’dir. Bu proje Renzo Piano’nun diğer tasarımlarında olduğu gibi oldukça az malzeme ile sadelik sunar. Geniş camlar ve ışıktan alınan maksimum fayda ile kompleks eşsiz bir panoramik görünüme imkan veriyor. İç dekorasyonunun imzası ise proje ortaklarından Rena Dumas’a aittir.

565 Broome

565 Broome Soho İç

İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurunuz.