Dünyadan Bir Mimar Geçti:Zaha Hadid

zaha hadid eserlerinden1950 yılında Bağdat’ta doğan bir kız çocuğu, 2016 yılında dünyaca tanınan bir kadın mimar olarak öldü. 2004 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü’ne layık görüldü. Forbes’in “Dünyanın En Güçlü Kadınları” listesinde yer aldı. İngiliz Mimarlar ve Kraliyet Enstitüsü tarafından Stirling ödülü verildi. Biri UNESCO’dan olmak üzere, çeşitli otorite ve ülkelerden büyük ödüller kazandı, büyük payeler aldı.

Deneyimlemenin, deneyler yaparak ilerlemenin beklenen sonucun da ötesinde kazanımlar getirdiğini savunan bir mimardır Hadid. Tüm projeleri fark edilir şekilde uçuk, nefes kesici bir hayal gücünü yansıtır. Eserlerinde bir akışkanlık, bir bağlayıcılık unsuru göze çarpar.

zaha hadidZaha Hadid dünya çapında bir çok binaya mimari açıdan hayat verdi. Zaha Hadid’in yaptığı işi bu şekilde tanımlamak ise eksik olur. Çünkü bir projeyi tasarlarken bir tasarımcı, bir mimar, bir kent planlamacısı olarak geniş bir perspektiften ve kimliklerden bir bütünü meydana getirip eserine imzasını atar. Projeye başlamadan önce hava şartları, iklimi ve kentin genel dokusu gibi birçok etmeni inceler.

Zaha Hadid’in bazı projelerinde gereksiz ölü alanlar olduğu söylenir. Projelerinin bazılarının hayata geçirilmesinin imkansız bulunması nedeniyle onaylanmadığı bilinir. Bu bilgilerin ışığında mimarlık dehasının sorgulandığı ve yargılandığı bir gerçektir. Hadid ise bu konuya farklı bir açıdan cevap getirir. Geçmiş dönemlerde yaşamış ve göç etmiş mimarların da o gün itibariyle onaylanmamış bir takım projelerinin olduğunu; eğer iz sürülür ve üzerinde daha çok çalışılırsa bu projeleri kusursuz biçimde hayata geçirmenin bir yolunun bulunabileceğini düşünür. Bir tasarımın herhangi bir hayalden daha farklı olduğunu, üzerinde yeterince düşünülmüş ve gerçekleşmesi için fazlasıyla zaman ayrılmış gerçeklikler olduğunu savunur.

zaha hadid ayakkabıErkeklerin dünyasında bir kadın mimar olmanın, karşılaştırılacak başka kadın mimarların bulunmaması nedeniyle kendisine özgürlük hissini yaşattığını vermiş olduğu bir röportajda ifade etmiştir. Yaşamının sona ermesinden dolayı üretkenliği son bulsa da, Zaha Hadid için, yaşamın sayacı ileri doğru yol alırken kendisinden sonra dünyamıza bir değer ifade edecek olan yeni kadın mimarlar ile birlikte yorumlanacağı bir dem mutlaka olacaktır. Her devrin üretken insanları için olduğu gibi, kendisini alaşağı edecek ve yüceltecek olan göreceli ya da ispata dayalı birçok yorumdan Zaha Hadid de nasibini almıştır.

Zaha Hadid dış mekan dışında dekoratif ürünler açısından da zengin üretimlerde bulunmuştur. Yeni nesil bir mutfak, Liquid Glacial masa, ayakkabı, yüzük, yat tasarımları da görülmelidir.

liquid glacial tableÜretkenlik ve yaratıcılık, tasarımlar aracılığı ile hayalleyen her kişiden ortaya çıkan farklı görünümlerle vücut buluyor ve dünyamızı zenginleştiriyor. Ayça Sevinç Tasarım olarak, Zaha Hadid gibi dev tasarımcılardan kendimize çıkardığımız görev hep hayallemek, bolca tasarlamak ve tecrübemizi arttırmaktır. Tasarımların ikonik tasarımlara, sıra dışı tasarımlara evrilmesinin sanatçı bir ruh taşımakla ilgili olduğu kuşkusuz..

Buz kütlesini andıran Liquid Glacial Masa.. Şeffaf akrilikten yapılmış olan bu eser, hareketsiz dondurulmuş su izlenimi veriyor.

Bulgari firmasının 15 Mayıs 2017’de yayınlamış olduğu Youtube videosu. Zaha Hadid konseptli ürününün reklam filmi.. https://youtu.be/KD6DwDeecgY

İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurunuz.