Zamansız Tasarımların Divası: Eileen Gray

Eileen Gray Brick ScreenGünümüzden çok geride, 1878’de doğan bir kadın olarak Eileen Gray, mobilya tasarımlarıyla bugün bile konuşulmaktadır. İrlanda’da doğan bu sanatçının hangi akıma ait eserler verdiğini söylemek güçtür. Çünkü üretimini modernizm, kubizm gibi birden çok akımdan esinlenerek gerçekleştirmiştir. Gray’in iç mimarlık alanında vermiş olduğu eserlerinin tamamı incelendiğinde, felsefesinin özgürlük olduğu anlaşılır.

Yapı ve ev tasarımında bir tecrübesi olmamasına karşın yarattığı tasarladığı evler ve ikonik tasarımlar büyüleyici özellikler taşır. Yalın bir atmosfer oluşturmanın peşinden giden, işlevinin yanı sıra rahat ve modern tasarımlar üreten Eileen Gray yerden tasarruf etmeyi önemli bulur. Çözüm odaklı kullanımı benimseyen Gray, bir ortamı var ederken kişinin özelliklerini yansıtmasını ve yaşayan bir ev meydana getirmeyi hedefler.

Eileen Gray’in “Brick Screen” adlı tasarımı hem bir duvar hem de bir paravan özelliği taşır. Panelleri özel bir cilalama yöntemi ile defalarca cilalayarak parlak ve yansımalı bir görünüme kavuşturur. Lake boyama stili bir Japonlardan öğrendiği bir tekniktir. Bu el yapımı mobilya, haftalar süren bir çalışmanın sonucudur, 20 katın üzerinde boyama yapılan paneller pürüzsüz bir hale gelinceye kadar zımparalanır. Birbirinin aynı geometrik formdaki paneller çelik bir çerçeve ile desteklenir. Panelleri birbirine bağlayan ara parçalar, gizli menteşeler bulunur.

eileen-grayBrick Screen hareketli bir duvar, zengin katmanlı bir ikonik tasarım olarak kullanıma sunulana kadar Eileen Gray tarafından yıllarca prototipleri ve maketleri üzerinde çalışılmış ve nihayetinde son halini bulmuştur. Çok uğraş verilerek uzun sürede üretilen bu paravan, o günlerde çok zengin kişilerin karşılayabileceği kadar pahalıdır. Yıllar geçmesine rağmen Gray’in bu eseri koleksiyonerlerin seçkisinde bulundurmak isteyeceği nadir ürünlerden olma özelliğini korumaktadır.

New York Modern Sanat Müzesi’nin daimi tasarım koleksiyonun bir parçası olan Bricks Screen, orijinal olup olmadığını ve orijinini ispatlayan bir seri numarası ile imzalanarak verilir. 1970’lerin sonunda Fransa’da hayata gözlerini yuman Gray’den sonra bu eserin lisans sahibi Aram Design Ltd. olmuştur.

İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurunuz.